Вибрати мову
ua
Головна сторінка Статті Як поміняти дату на годиннику: докладна інструкція для кварцових, механічних та електронних годинників

Як поміняти дату на годиннику: докладна інструкція для кварцових, механічних та електронних годинників

Ми у соцмережах

Причин змінити дату на годиннику може бути кілька: ви його щойно купили, збій у роботі механізму або це планове налаштування (5 разів на рік). Якщо в наручному годиннику з індикацією дати немає «вічного календаря», то місяць автоматично запрограмований на 31 день. І щоразу, коли днів у місяці менше, число потрібно виправляти вручну, інакше воно буде неправильним. Налаштування пристроїв з аналоговою та цифровою індикацією відрізняється. У перших вона управляється заводною головкою, у других ─ кнопками. У цій статті розглянемо, як правильно виставити дату на тому чи іншому годиннику, і розберемося, чому число може відображатися неправильно.

ЗМІСТ:

 1. Особливості різних форматів відображення числа місяця
 2. Як налаштувати дату на механічному наручному годиннику
 3. Як налаштувати дату на кварцовому годиннику
 4. Чому не можна змінювати дату на механічних і кварцових годинниках уночі
 5. Як поміняти дату на електронному годиннику
 6. Поради щодо догляду за годинником
 7. Чому не змінюється дата на годиннику

Особливості різних форматів відображення числа місяця

Найчастіше дата на годиннику вказана числом в окремому віконці, як в ATLANTIC 62341.41.61.

годинник ATLANTIC 62341.41.61

Рідше зустрічаються інші формати оформлення: у вигляді стрілочного або ретроградного покажчика, а також додаткового лічильника зі стрілочною індикацією.

варіант у вигляді ретроградного покажчика

У годиннику з великою датою вона відображається в кількох віконцях. Тоді десятки й одиниці висвічуються в кожному окремому вікні, їх потрібно налаштовувати окремо. Таке оформлення стало популярним після 1930-х років, зараз зустрічається рідше, здебільшого у швейцарських моделей престижного сегмента: Edox, Breitling, Certina та інших.

годинник Edox

День тижня

У пристроях з індикацією дня тижня відповідні символи відображаються в окремому вікні. Зазвичай день тижня вказано англійською мовою, повністю або у вигляді буквеного скорочення.

Деякі бренди пропонують оригінальний формат. Дні тижня відображаються в окремому вікні, й потрібний день вказано стрілкою. Таке оформлення представлено у брендів Bruno Sohnle, Atlantic, Edox та інших.

варіанти оформлення: у вигляді стрілочного або ретроградного покажчика

Оскільки кількість днів у тижні не змінюється, налаштувати цей параметр простіше, ніж дату. Змінювати його вручну щомісяця не потрібно.

Річний календар

Складніше влаштований річний календар, який показує одночасно місяць, дату й день тижня. Він простіший у налаштуванні порівняно зі звичайною індикацією дати.

Автоматичний календар запрограмований на різну кількість днів у місяцях, тому ручне налаштування кілька разів на рік не потрібне. Високосний і невисокосний роки календар не розрізняє, тож раз на 4 роки 1 березня слід налаштувати дату на годиннику вручну.   

Вічний календар

Найдосконалішим вважається «вічний календар», який враховує всі відмінності в місяцях і роках. Він повністю автоматизований і не потребує ручного налаштування.

Місячний календар

Годинник із місячним календарем стане в пригоді любителям морських розваг і всім, хто стежить за фазами Місяця.

Для нього передбачено 2 варіанти відображення: додатково вікно зі стрілочною індикацією або відображення у віконці частини місячного диска.

відображення у віконці частини місячного диска

Другий варіант трапляється частіше й показує фазу місяця таким чином:

 • Молодик ─ без місячного диска на циферблаті.
 • Місяць, що зростає, ─ половина місячного диска висвічується з правого боку.
 • Повний місяць ─ на циферблаті показано цілий місячний диск.
 • Місяць, що спадає, ─ половина місячного диска висвічується з лівого боку.

відображення у віконці частини місячного диска - схема

Додаткове вікно має витончений вигляд, надає годиннику особливого настрою. Такий формат оформлення місячного календаря використовують марки Edox, Epos, Longines.

Як налаштувати дату на механічному наручному годиннику

Щоб поміняти дату на механічному годиннику, необхідно прокручувати заводну головку до потрібного значення.

Радимо дотримуватися точної послідовності дій:

 1. Витягнути заводну головку до упору й перевести хвилинну та годинну стрілки на позначку «6».
 2. Повернути заводну головку в середнє положення та виставити вчорашню дату.
 3. Важливо! На механічному годиннику не можна поміняти дату назад, крутити заводну головку слід тільки за годинниковою стрілкою. Саме тому рекомендується виставляти саме вчорашнє число, а не сьогоднішнє.
 4. Якщо потрібну дату випадково пропущено, продовжити обертати заводну головку вперед до правильного числа.
 5. Знову витягнути заводну головку до упору й докрутити хвилинною та годинною стрілками час, щоб дата стала сьогоднішньою.
 6. Притиснути заводну головку до корпусу, щоб запустити механізм.

переведення дати на механічному годиннику

Переведення дати на годиннику з регулятором нічим не відрізняється від налаштування інших механічних.

Як виставити дату на годиннику з хронографом

Дата в механічному годиннику з хронографом налаштовується за тим самим алгоритмом, що й у вищезазначених моделей. Головне, простежити, щоб попередньо було обнулено показання хронографа.

Як налаштувати дату на кварцовому годиннику

Послідовність дій для кварцових годинників багато в чому схожа з інструкцією для механічних:

 1. Витягнути заводну головку до другого клацання, перевести стрілки на «6».
 2. Повернути заводну головку в середнє положення до першого клацання.
 3. Встановити на кварцовому годиннику вчорашню дату.
 4. Повернути заводну головку в крайнє праве положення для виставлення часу.
 5. Прокрутити хвилинну й годинну стрілки, щоб годинник показував правильні дату й час.
 6. Притиснути заводну головку до корпусу.

Чому не можна змінювати дату й день тижня в прискореному режимі на механічних і кварцових годинниках уночі

Необхідність переведення хвилинної та годинної стрілок на «6 годин» пов'язана з тим, що змінювати дату на годиннику вручну вночі не можна. У переважної більшості наручних годинників прискорене налаштування дати й дня тижня не рекомендується в часовому діапазоні з 20:00 до 4:00. У цей час механізм налаштовується на автоматичну зміну дати й дня тижня, його шестерінки щільніше скріплюються між собою. Спроба встановити дату вручну може призвести до поломки механізму, усунути яку зможе тільки годинниковий майстер.

Як поміняти дату на електронному годиннику

Зазвичай електронні годинники відображають одразу багато параметрів. У них часто одночасно передбачені індикація місяця, дати, дня тижня, кілька форматів відображення часу та інші додаткові функції. Тому такий годинник налаштовується не заводною головкою, а кнопками. У найпростіших електронних моделей їх дві: перша ─ для вибору на дисплеї потрібного параметра, друга ─ для зміни значення параметра.

варіанти з 2-ма та 4-ма кнопками

Складніше влаштовані моделі з чотирма кнопками. У них налаштування дати керується трьома кнопками (плюс, використовується ще одна ─ для входу в режим налаштування): одна ─ для вибору параметра, дві інші ─ для збільшення та зменшення значень. За таким принципом налаштовується й годинник CASIO. Загальні та найважливіші інструкції з налаштування часу й дати докладніше описано для годинників серії G-Shock.

Поради щодо догляду за годинником

Щоб механізм годинника працював правильно, зокрема й автоматичне переведення дати, важливо правильно доглядати за годинником:

 • Не рекомендується перевищувати допустимий рівень водозахисту.
 • Після взаємодії з водою витирати годинник насухо, а після купання в морі — промивати його проточною водою.
 • Не витягувати заводну головку й не натискати на кнопки, якщо годинник перебуває під водою або ще не до кінця просох після контакту з нею.
 • Після налаштування годинника щільно притиснути заводну головку до корпусу, щоб надійно захистити механізм від вологи та пилу.
 • Для використання в екстремальних умовах призначені в основному тільки тактичні годинники. Інші можуть вийти з ладу в разі тривалої взаємодії з піском, брудом або низькою/високою температурою.

Для механічних годинників також важливо стежити за своєчасним підзаводом. Якщо годинник довго не заводиться, мастило в ньому густішає, через що шестерінки можуть почати застрявати між собою. Щоб запобігти поломці, важливо вчасно підзаводити механізм вручну або використовувати спеціальну коробку для зберігання механічних годинників. Вона періодично запускає механізм, що обертає годинник у коробці, завдяки чому і зберігається сталість ходу.

коробка для заводу годинників

Механічні годинники з автопідзаводом не потребують ручного підзаводу, але їх важливо щодня носити на руці. Автопідзавод здійснюється під час рухів рукою, тому якщо годинник залишається на полиці, підзаводитися він не буде. У такому разі заводити механізм слід як для звичайної механіки: вручну або за допомогою заводної шкатулки.

Чому не змінюється дата на годиннику

Найчастіше неправильне відтворення дати пов'язане з поломкою механізму. До причин, через які дата не змінюється або заїдає в неправильному положенні, належать:

 • Зчеплення між покажчиком або диском дати та циферблатом, через що покажчик або диск дати застряє.
 • Потрапляння в механізм пилу, бруду, піску або інших дрібних частинок.
 • Зменшення осьового й радіального зазору, через що покажчик дати не може вільно переміщатися.
 • Помилки взаємодій годинного й зубчастого колеса.
 • Порушення взаємодії між «штовхачем» і покажчиком дати, через що «штовхач» пропускає зуб покажчика дати. Відсутній необхідний імпульс, і дата на годиннику не змінюється.
 • Збільшення осьового зазору «штовхача», його затирання, розтягування пружини.
 • Зношування ґвинтів кріплення календаря.

Усунути подібні поломки механізму самостійно навряд чи вийде, якщо ви, звісно, не годинниковий майстер. Для заміни деталей радимо звернутися до сервісного центру ДЕКА. Ми усунемо поломки механізму, допоможемо налаштувати календар на годиннику, а також надамо важливі рекомендації з догляду.

Популярні статті
Сергiй Ткаченко
Відзначайте свята стильно з годинником Hamilton
preview
Загадкова історія «Watches of Espionage»
preview
Михайло Войтусик
Розширення партнерства: TAG Heuer та Oracle Red Bull Racing на повній швидкості прямують у майбутнє
preview
Сергiй Ткаченко
Luminox Bear Grylls Survival Limited Edition ─ годинник Mount Everest Climb, який присвячений 25-річному ювілею
preview
Теги
Попередня
Колекція годинників від легендарного Кріштіану Роналду. Частина 1 Колекція годинників ...
Наступна
Новинка: Rado x Ash Barty True Square Limited Edition Новинка: Rado x Ash ...