Вибрати мову
ua
Головна сторінка Статті Назад до основ: Чому механічні годинники такі коштовні?

Назад до основ: Чому механічні годинники такі коштовні?

Ми у соцмережах

Як не дивно, насправді це не таке вже й основне питання. Або принаймні має доволі складну відповідь. Але все-таки, без зайвих слів, повернімося до основ і запитаємо себе: чому механічні годинники такі коштовні?

версія в стилі дайвера (арт. SRPK31) продається за €350

Простіше кажучи, вони не мають бути такими. Немає жодної фізичної причини, через яку механічний годинник має бути дорогим. Саме тому ви знайдете цілком функціональні механічні годинники в ціновому діапазоні до 100 євро. Якщо ви хочете щось від великого мейнстримового бренду, то, наприклад, у Нідерландах ви можете купити автоматичний годинник Seiko 5 всього за 169 євро. Представлена вище версія в стилі дайвера (арт. SRPK31) продається за €350. Зрозуміло, що все відносно, але навряд чи можна назвати це високою ціною в годинниковому світі.

У зв'язку з цим виникає питання: чому інші механічні годинники коштують тисячі? Невже вони кращі? І що взагалі означає «краще», коли йдеться про порівняння механічних годинників? Усі чудово пам'ятають, що коли тільки починаєш вивчати «справжні годинники», очікуєш, що вони будуть значно точнішими за «годинники на батарейках». Можна бути шокованим, дізнавшись, що вони значно гірші. Чи точніші дорожчі екземпляри? Ну, так. Але це не робить їх у сотні разів дорожчими у виробництві. То що ж це таке?

Grand Seiko SBGX341, відносно дорогий годинник на батарейках

Grand Seiko SBGX341, відносно дорогий годинник на батарейках

Годинники не відразу стають дуже дорогими, коли ви переходите від механізму на батарейках до механічного калібру. Ми вже знаємо, що компанії можуть випускати цілком доступні механічні годинники. Рівною мірою вони можуть випускати й дуже дорогі годинники з батарейним живленням. Однак дорожчі годинники найчастіше виявляються механічними. Однак це не сильно наближає нас до відповіді. Спробуємо розібратися в цьому питанні докладніше.

Чи стали механічні годинники дорогими через маржу?

Елітні годинники, за деякими винятками, ─ це високомаржинальний товар. Останнім часом ця тема викликає палкі суперечки, оскільки великі бренди підвищують ціни на все підряд. Існує безліч причин, через які вони це роблять, але в деяких випадках конкретні моделі подорожчали на 30% всього за один-два роки. Для багатьох поціновувачів це було занадто. Навіть до цього підвищення багато брендів уже працювали з досить великою маржею.

Лінія Reverso від Jaeger-LeCoultre останніми роками значно подорожчала

Лінія Reverso от Jaeger-LeCoultre останніми роками значно подорожчала

Безумовно, є годинники, ціна на які завищена. Окремі бренди також сумно відомі тим, що просять за годинники суми, що ними не підкріплені. Однак це не означає, що немає жодних реальних причин, через які одні годинники коштують дорожче за інші. Це також не стосується годинникового ринку. Як і в будь-якій індустрії розкоші, деякі продукти пропонують співвідношення ціни та якості, а деякі ─ ні. У деяких випадках саме ціна робить їх розкішними. Зрештою, це ж товари Веблена.

Було б упущенням не згадати про це. Але було б занадто цинічно вважати це основною причиною дорожнечі багатьох механічних годинників. У цьому є свій сенс, і є вагомі причини, через які одні годинники коштують дорожче за інші. Давайте залишимо цю частину в минулому й зосередимося на технічному боці питання.

Сорсинг проти DIY

Для початку важливо зрозуміти, що історично годинникова індустрія не вважається вертикально інтегрованою. Це означає, що більшість годинникових брендів купують вузли та деталі у спеціалізованих постачальників. Деякі годинникові бренди взагалі не займаються виробництвом або складанням, віддаючи все на аутсорсинг. Інші повністю вертикально інтегровані, отримуючи сировину й вихлюпуючи готові годинники.

Компанія Rolex відома своєю вертикальною інтеграцією

Компанія Rolex відома своєю вертикальною інтеграцією

Останній метод, як правило, призводить до випуску дорожчих годинників. Просто бренду дорожче розробляти та виробляти все своїми силами. Але крім цього, розробка й виробництво власних механізмів має певний престиж. Такі механізми називаються «власними» або «мануфактурними». Привабливість полягає в тому, що механізм репрезентує унікальну філософію бренду та його годинникову майстерність. На жаль, багато брендів намагається скористатися цією привабливістю, прикидаючись, що виробляють власні калібри, хоча це не так.

Не думайте, що існують лише повністю зовнішні годинники та годинники власного виробництва. Це цілий спектр, і більшість брендів тримається подалі від крайнощів. З одного боку, ми бачимо бренди, які «збирають» годинники із загальних деталей за каталогом. З іншого боку, бренди роблять все на власному виробництві, аж до обробки кожного гвинтика й навіть виготовлення пружин для волосків. Як ви можете собі уявити, це має величезний вплив на вартість годинника.

Більша кількість мануфактурних деталей веде до збільшення вартості годинника

Щоб проілюструвати цю думку, дозвольте на мить спуститися до сектору мікробрендів. Зрештою, саме там більшість отримує своє уявлення про ціни на годинники. Багато людей не розуміють, що багато годинників мікробрендів (та й мейнстримних брендів теж) складаються в основному з каталожних деталей. Стрілки, індекси, заводні головки, вставки в безель, цілі циферблати, браслети, кінцеві ланки та застібки беруть з полиці, а не виготовляють на замовлення для конкретного годинника. Ці деталі виробляються десятками тисяч на величезних фабриках.

Чому механічний годинник VPC Type 37HW з індивідуальним дизайном коштує так дорого?

Чому механічний годинник VPC Type 37HW з індивідуальним дизайном коштує так дорого?

Для персоналізованого годинника зазвичай вирішують звести до мінімуму кількість типових деталей, тому що хочуть отримати більший контроль над естетикою та якістю. Зазвичай, за винятком кількох ущільнювачів, калібру та індивідуальної застібки, у таких годинниках немає типових деталей. Усе, включно зі сталевим браслетом, виготовлено за особливим замовленням. Це означає, що ви платите за дизайн, розробку та оснащення. А це дуже дорого, особливо за тих крихітних обсягів, які зазвичай можна продати.

У результаті такий годинник може виявитися вдвічі-втричі дорожчим, ніж годинник мікробрендів, які мають вигляд на папері/в специфікації. На загальний погляд, вишуканість, якої вона надає, легко того варта. Однак зазвичай усі чудово розуміють, що потрібне добре натреноване око, щоб помітити та оцінити це. То чи вартий персоналізований годинник того? Ну, тільки для тих, кому важливі такі деталі. З іншого боку, низькі накладні витрати та модель прямих продажів означають, що такі продажі вигідно відрізняються від багатьох великих брендів, які працюють на маржі, що в кілька разів перевищує цю. Бачите? На це базове запитання є не така вже й базова відповідь.

Ручна робота робить годинник у геометричній прогресії дорожчим

Ручна робота робить годинник у геометричній прогресії дорожчим

Якщо відвернутися від мікробрендів і подібних пригод, то ручна робота ─ ще один важливий фактор дорожнечі годинників. Точніше, ручна робота швидко дорожчає. У міру того як ви просуваєтеся в годинникове виробництво вищого класу, ви бачите менше машинної роботи та більше висококваліфікованої праці. Той, хто іноді відвідує годинникові мануфактури, не перестає дивуватися, як багато людей працює над годинником.

Частково це пояснюється тим, що годинникова справа не така вже й точна наука, як може здатися. Майстри-годинникарі інтуїтивно відчувають рухомі частини годинника. Потрібно багато навичок, тренувань і досвіду, щоб зрозуміти, як налаштувати різні елементи, щоб вони цокали як треба. Якби ідеальний верстат створив ідеальний калібр, він би не працював. Саме в крихітних недосконалостях і похибках можна налаштувати годинниковий механізм на безперебійну роботу. У цьому полягає експоненціальна різниця між дешевими механічними годинниками масового виробництва й висококласними. Це закон спадної віддачі. Створення на 10% точнішого годинникового механізму може потребувати втричі більше зусиль.

Чому механічний годинник A. Lange & Söhne з ручним оздобленням коштує так дорого?

Чому механічний годинник A. Lange & Söhne з ручним оздобленням коштують так дорого?

І ще є декоративний бік рівняння. Такі ремесла, як токарне оброблення циферблатів, додавання фасок на плашки калібрів, гравіювання тощо, вимагають багато часу від людей з десятиліттями досвіду.

Годинники, як правило, дорожчають не через матеріали, а через майстерність

Елон Маск ввів у вжиток термін «індекс ідіота». Прагнучи зробити космічні подорожі та електромобілі доступними, він використовує співвідношення між вартістю сировини та кінцевої деталі. Наприклад, якщо деталь ракети вирізається з матеріалу вартістю 5 євро, але в підсумку її виробництво обходиться в 50 євро, то її індекс ідіотизму дорівнює 10. Годинники, звісно, мають досить великі індекси ідіотизму, але саме в цьому й полягає їхня принадність. Розкішний годинник ─ це те, скільки турботи й уваги може бути вкладено у фізичний об'єкт, а не те, наскільки ефективно людина або компанія можуть його виготовити.

Такий годинник, як Breguet ref. 7637, коштує дорого не через матеріали, а скоріше через майстерність виконання

Такий годинник, як Breguet ref. 7637, коштує дорого не через матеріали, а скоріше через майстерність виконання

Взагалі кажучи, спроба виправдати вартість годинника його матеріалами не дуже-то працює. Щоб переконатися в цьому, достатньо поглянути на золотий годинник. Звичайно, потрібно враховувати дрібносерійне виробництво й деякі адаптації в процесі. Але все одно, якщо взяти фактичну вагу золота й додати її до ціни сталевої версії, то в підсумку не вийде середньої ціни золотого годинника. Годинники, що містять 4 000 євро золота, легко можуть коштувати на 15 000 євро дорожче за своїх сталевих побратимів. І знову ж таки, чого ви очікували? Що бренд додасть дорогий матеріал і не включить його до націнки? Це не мало б особливого економічного сенсу, чи не так?

Чому механічні годинники Rado з керамічними корпусами коштують так дорого

Чому механічні годинники Rado з керамічними корпусами коштують так дорого?

Бувають і винятки. Якщо ви подивитеся на обладнання Rado для створення керамічних корпусів, то залишитеся під глибоким враженням. Їхнє виготовлення надзвичайно складне і дороге, і бренд робить усе це на власному виробництві. Якщо порівнювати ціни на годинники Rado з цінами на керамічні годинники конкурентів, які просто купуються у фахівців, то вони виявляються дуже справедливими. Загалом, цінність годинника полягає не в його матеріалах.

Невже механічні годинники такі дорогі через брендинг?

А як щодо такого невловимого елемента, як брендинг? Деякі годинникові бренди, як-от Rolex, визнані одними з найцінніших і найвпізнаваніших у світі. Звісно, це призводить до того, що годинники коштують дорожче? Ну, так, звісно.

Изображение: Rolex

Реклама Rolex

Створення такої популярності бренду ─ справа дорога, тому, природно, вона стає частиною ціни годинника. Однак це не всі погані новини. Можливо, ви хочете, щоб люди впізнавали ваш елітний годинник. Цього не станеться без брендингу й маркетингу. Крім того, це може допомогти вашому годиннику зберегти цінність із плином часу. Тож, можливо, ви заплатите більше, але тоді ця премія збережеться в годиннику трохи краще, якщо такі речі мають для вас значення.

Прикінцеві думки

Як бачите, не існує однієї конкретної причини, через яку одні годинники коштують дорожче за інші. Існує маса змінних, і, чесно кажучи, багато з них невідомі пересічному споживачеві. Важливо розуміти, що те, що ви цінуєте, ─ справа суто особиста. Можливо, вам подобається годинник за його дизайн, а можливо, ви любите тонку майстерність і оформлення. Можливо, ви хочете мати такий годинник через статус, який він може забезпечити або передати. Що б це не було, саме це визначає цінність годинника для вас.

годинник Rolex

У годинниковому світі існує субкультура, для якої на першому місці стоїть цінність у технічному сенсі. Такі люди порівнюють ціни та специфікації, намагаючись встановити якийсь об'єктивний стандарт того, чого вартий годинник. На погляд фахівця, це дуже одновимірний підхід, який не враховує багато тонкощів високого годинникового мистецтва. Звичайно, з певним досвідом ви зможете розвинути в собі здатність бачити якість. Але вона має щонайменше охоплювати елементи, що не відносяться до специфікації, як-от якість обробки та збирання, оздоблення та виготовлення деталей на замовлення. Усе це може бути дуже деталізованим. Наприклад, виріб просто штампований і полірований, чи він також має фаски та/або прикрашений декількома видами оздоблення поверхні? Просто технічні характеристики явно переоцінені.

Як приклад можна навести одну покупку — Panerai Radiomir початку 2000-х років. Чесно кажучи, з технічного погляду цей годинник дуже простий і недорогий у виробництві, а також не зроблений з екзотичних матеріалів. Те, що за нього заплатили, з цього погляду абсолютно шалено. Однак для конкретного покупця в його дизайні є унікальна цінність. Цей годинник люблять за зовнішній вигляд і за дивну історію того, як він з'явився. У цьому сенсі немає заміни. Або цей PAM00210, або нічого. Чи дорогий це годинник? Так, але й ні. Він коштує стільки, скільки ви готові за нього заплатити.

годинник Panerai Radiomir початку 2000-х років

Популярні статті
Михайло Войтусик
Практичне знайомство з новим хронографом TAG Heuer Carrera Dato
preview
Як дізнатися розмір каблучки: 6 способів і таблиця розмірів
preview
author
Сергiй Зозуля
Raymond Weil додає до своєї колекції новий хронограф Freelancer Automatic Chronograph Black
preview
Сергiй Ткаченко
Новий випуск: Кварцові годинники Hamilton Ventura «Blue Suede Shoes»
preview
delivery-icon
Доставимо протягом Двох годин
(Якщо товар є в наявності у місті)
Кур`єр Uklon доставить Ваше замовлення протягом двох годин з моменту оформлення замовлення (у період з 10:00 до 18:00). Якщо товар є в наявності у місті
Теги
Попередня
Хто в чому був на «Золотих глобусах»? Хто в чому був на «З...
Наступна
Узяти правильну ноту: годинникові бренди співпрацюють із музикантами Узяти правильну ноту...
delivery-icon
Доставимо протягом Двох годин
(Якщо товар є в наявності у місті)
Кур`єр Uklon доставить Ваше замовлення протягом двох годин з моменту оформлення замовлення (у період з 10:00 до 18:00). Якщо товар є в наявності у місті