Титановий годинник Deepsea Challenge, який здатний працювати на глибині майже 7 миль, виводить боротьбу за першість у галузі годинників для дайверів на нові глибини

Rolex описує свою нову модель Deepsea Challenge як «годинник, який кидає виклик межам». Під цим маються на увазі межі глибини й атмосферного тиску на додаток до інженерних, оскільки годинник Deepsea Challenge розрахований на роботу на глибині до 11 000 метрів ─ майже 7 миль ─ під водою. Втім, можна зробити висновок, що це означає й глибину сенсу. У продажу вже є годинники Rolex, котрі розраховані на глибину до 3 900 метрів (модель Deepsea Sea-Dweller за $12 950), що значно перевищує можливості виживання людини (найглибше занурення в океан для дайвера в 1988 році закінчилося на глибині 534 метри).

Що ж тоді може послужити підставою для майже потрійного збільшення можливостей, які можна випробувати тільки в теорії? Для чого потрібен годинник настільки масштабний, що він відсуває ще одну межу ─ межу можливості використання?

Годинник Oyster Perpetual Deepsea Challenge

Годинник Oyster Perpetual Deepsea Challenge водонепроникний на глибині 11 000 метрів (36 090 футів)

Відповідь, яку Rolex може обґрунтовано дати: тому що ми це можемо. Але також і тому, що це було потрібно. Deepsea Challenge ─ вершина в низці надглибоких годинників, що розпочалася 1960 року, коли компанія відправила експериментальний годинник, Deep Sea Special, прикріпленим до батискафа Trieste, на його епохальний спуск на дно найглибшого місця на Землі, Маріанської западини в Тихому океані, досягнувши глибини 10 911 метрів (унаслідок цього годинник із величезним мінеральним склом у формі цибулини над циферблатом показав чудові результати).

У 2012 році режисер Джеймс Кемерон здійснив власне занурення на дно западини на підводному апараті Deepsea Challenger, прикріпивши зовні ще один, більш сучасний, експериментальний годинник Rolex. У певному сенсі новий годинник можна розглядати як частину незавершеної справи Rolex: на основі годинника, який занурювався на глибину з Кемероном, компанія, нарешті, робить комерційно доступним те, що протягом шести десятиліть було суто експериментальним. Як вираз інженерної майстерності, це воістину не може бути перевершено.

Втім, деякий час здавалося, що так воно і було. Навіть якщо в Rolex винайшли концепцію, вони навряд чи самотні в тому, щоб зробити ледь вловимі можливості годинників для досягнення глибини їхньою граничною технічною здатністю. Хоча ціла низка брендів пропонує годинники з показниками 1000 метрів і більше, у битву по-справжньому вступила Omega 2019 року, коли відправила свій власний експериментальний годинник Seamaster на дно Маріанської западини, прикріпивши його до підводного апарата шукача пригод Віктора Вескова. Це не тільки принесло Omega перемогу в номінації «Годинник, що пройшов найбільшу глибину» – 10 916 метрів, випередивши Кемерона (10 908 метрів) на 8 метрів, – але Omega також розробила комерційну модель. Годинник Seamaster Ultra Deep Pro вартістю 10 350 фунтів стерлінгів (близько 11 883 доларів США) з'явився на початку цього року, але з показником глибини занурення 6 000 метрів – досягненням, яке Rolex перевершив майже вдвічі.

Резервуар надвисокого тиску для годинника Oyster Perpetual Deepsea Challenge

Резервуар надвисокого тиску розроблений у партнерстві з Comex для перевірки водонепроникності годинника Oyster Perpetual Deepsea Challenge

Усе це дуже схоже на показне годинникове мистецтво. Або, якщо хочете, розмахування годинником. Якщо Rolex не може показати годинник із найглибшими подорожами, він хоче представити годинник із найглибшими можливостями, який ви можете купити. Але така конкуренція за необхідності породжує інновації, підштовхуючи технології виробництва вперед.

Щоб довести це, Rolex, який вже піддавав свої годинники для дайвінгу найсуворішим випробуванням, котрі тільки можна собі уявити, співпрацював з Comex (французьким фахівцем з підводних технологій і давнім партнером Rolex) для розробки нового резервуара надвисокого тиску, щоб випробувати Deepsea Challenge на міцність. За словами конструкторів бренду, кожен годинник проходить випробування з додатковим «запасом міцності» в 25 відсотків. Іншими словами, щоб сертифікувати годинник на 11 000 метрів, його фактично піддають тиску, еквівалентному глибині 13 750 метрів.

Годинники Oyster Perpetual Deepsea Challenge у резервуарі

Годинник Oyster Perpetual Deepsea Challenge під час випробувань на водостійкість, які проводяться у спеціально розробленому гіпербаричному резервуарі

У результаті Deepsea Challenge вийшов величезним, його діаметр становить 50 міліметрів, що зробило експериментальний годинник, який знятий Джеймсом Кемероном, непридатним для носіння через вагу нержавіючої сталі. Однак новий годинник виготовлений із титану Grade 5, металу, використовуваного в авіаційній техніці, який може похвалитися надзвичайною легкістю в поєднанні з міцністю, котру можна порівняти зі сталлю, а також високою корозійною та температурною стійкістю. Факторами, що роблять його все більш поширеним матеріалом у годинниковій справі, причому в тій, в якій Rolex, цього разу, став новатором. Це робить Deepsea Challenge на 251 грам, на 30 відсотків, легшим, ніж експериментальний прототип.

Усередині годинник схожий на найкращі хіти технологій Rolex для підводних годинників. І щоб власник не забував, про що йдеться, на лицьових елементах годинника є великі анотації. Сюди входить запатентована Rolex система Ringlock ─ посилений структурний елемент із легованої азотом сталі в конструкції годинника, який забезпечує збереження форми годинника за екстремального тиску.

Rolex випробовує свої годинники Submariner

Rolex зазвичай випробовує свої «стандартні» годинники Submariner для підводного плавання в сталевому резервуарі місткістю 1,3 тонни

Годинник також містить один із найвідоміших винаходів Rolex ─ клапан випуску гелію, що був вперше презентований 1967 року як метод виведення гелієвого газу, який може накопичуватися всередині корпусу годинника на великій глибині, і в противному разі під час декомпресії скло годинника може лопнути.

Хоча ентузіасти Rolex і, можливо, деякі професіонали підводного плавання захоплюватимуться ними як досконалим підводним інструментом, Deepsea Challenge більшою мірою став підтвердженням першості компанії, яка з винаходом 1926 року корпусу Oyster ( що вона використовує дотепер) уперше визначила концепцію водостійкого годинника й продовжує просувати його до того місця, де вже справді нікуди відступати.

Годинник Oyster Perpetual Deepsea Challenge повернуто